sobota, 2 stycznia 2021

Jam Jan

 


Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: „Kto ty jesteś?” On wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: „Ja nie jestem Mesjaszem”. Zapytali go: „Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem?” Odrzekł: „Nie jestem”. „Czy ty jesteś prorokiem?” Odparł: „Nie!” Powiedzieli mu więc: „Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie?” Odpowiedział: „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz”. A wysłannicy byli spośród faryzeuszów. I zadawali mu pytania, mówiąc do niego: „Czemu zatem chrzcisz, skoro nie jesteś ani Mesjaszem, ani Eliaszem, ani prorokiem?” Jan im tak odpowiedział: „Ja chrzczę wodą. Pośród was stoi Ten, którego wy nie znacie, który po mnie idzie, a któremu ja nie jestem godzien odwiązać rzemyka u Jego sandała”. Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu (J 1,19-28)
 
     Świadectwo Jana to potwierdzenie, że nosił w sobie poznanie Mesjasza, którego bliskość ogłaszał ludziom. Podświadomie rozeznał znaki czasu, poddał się natchnieniom Ducha i dlatego mógł wiarygodnie mówić o Tym, który przychodzi.
     Świadomość wielkości Mesjasza, ważności chwili przyjścia dla całego rodzaju ludzkiego, napełniła serce Chrzciciela wielką pokorą. Ale i radością, gdyż oto zbliża się zbawienie dla świata zanurzonego w ciemności zła.
     Chrzest Janowy jest momentem przygotowania, oczekiwania, refleksji i modlitwy; zmiany życia i pokuty. Jest zapowiedzią rychłej radości wybawienia. Chrzest Jezusa będzie chrztem odkupienia, zanurzeniem w głębi misterium życia Namaszczonego (Chrystusa), które to przynosi prawdziwą wolność i zbawienie. To dzieło Ducha Jahwe, który jest Duchem Stworzycielem, Tchnieniem prawdziwego życia.
     Dla wspólnoty chrześcijan nieodzownym elementem życia każdego ochrzczonego jest świadectwo codziennego życia. Dawane w cichości nieraz, w bólu odrzucenia, ale zgodnie z wyznawanymi wartościami może sprawić, że staniemy się świadkami mocy Boga dla wszystkich, spragnionych szczęścia, które w całej swojej pełni przyniósł Jezus, jedyny Zbawiciel człowieka. Misja Kościoła, misja wierzących, jest kontynuacją misji Jana Chrzciciela: ogłaszać Emmanuela, Boga Z Nami.

Brak komentarzy: