wtorek, 2 lutego 2021

Wobec ofiarowanego znaku

 


Gdy upłynęły dni oczyszczenia Maryi według Prawa Mojżeszowego, rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż nie zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: „Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela”. A Jego ojciec i matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: „Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu”. Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim (Łk 2,22-40)
 
     Ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej pokazuje, że oprócz tego, że prawdziwie stał się człowiekiem (z konkretnego narodu, tradycji oraz religii), równocześnie jest prawdziwym Bogiem, wpisanym doskonale w misterium jedyności trzech Osób (co potwierdzają zgodnie natchnieni Duchem prorocy, Symeon i Anna).
     Ofiarowanie Chrystusa ma też znaczenie symboliczne. Jego rodzice w ufności Jahwe powierzają Go całkowicie w ręce Jego prawdziwego Ojca. Zdarzenie jest też pewną zapowiedzią innego  ofiarowania, tego na Golgocie. Tam Jezus z własnej woli odda swoje życie w ofierze za wszystkich ludzi.
     Spełniły się prorockie słowa Symeona, że Chrystus stanie się znakiem sprzeciwu. Krzyż jest właśnie takim znakiem, wobec którego nikt nie może przejść obojętnie. Dla jednych znakiem powstania, dla innych sprzeciwu. Wybór pozostawiony jest każdemu z nas.

Brak komentarzy: