środa, 8 września 2010

Imię


         A z narodzeniem się Jezusa Chrystusa było tak: Gdy matka Jego, Maryja, była już poślubiona Józefowi, okazała się brzemienną za sprawą Ducha Świętego, zanim oboje się zeszli. Józef, jej mąż, ponieważ był sprawiedliwy i chciał jej oszczędzić niesławy, postanowił skrycie ją oddalić. Gdy już to obmyślił, anioł Pana ukazał mu się we śnie i powiedział: "Józefie, synu Dawida, nie bój się przyjąć Maryi, twojej żony, bo Poczęte w niej jest z Ducha Świętego. Urodzi Syna i nazwiesz Go imieniem Jezus, bo On wybawi swój lud z ich grzechów". A to wszystko się stało, aby spełniło się słowo, wypowiedziane przez Pana poprzez proroka: "Oto dziewica pocznie i urodzi Syna, i nazwą Go imieniem Emmanuel", to znaczy "Bóg z nami" (Mt 1,18-23)

 

Piękne i bardzo wymowne imię Jezusa: Emmanuel, Bóg z nami. W Biblii imię odsłania jakąś charakterystykę osobową albo misję, którą noszący ją człowiek miał pełnić w życiu. Jeszua, pochodzący z rodu Dawida, przybrany syn Józefa, całe życie realizował właśnie to, co przepowiadało Jego imię. Był blisko człowieka. Każdego człowieka, a szczególnie blisko tego, który wzywał pomocy swoja niemocą, zagubieniem, zbłądzeniem. Znajdował się zawsze pośród elity odrzuconych na margines świata, uważanych za życiowych nieudaczników. W oczach Jezusa każdy człowiek stanowi niepowtarzalną wartość. Jest cenny. Najcenniejszy! Również ty... W sercu Jezusowym jest jedyne, niezastąpione miejsce dla każdego z nas. Nawet gdy dźwigasz na sobie jakieś dawne błędy, grzechy, trudy, poplątaną historię życia. Emmanuel, Bóg jest z tobą!

To imię stanowi też wyzwanie dla każdego chrześcijanina. Bo przecież imię „chrześcijanin” – znaczy „należący do Chrystusa”. Mamy więc kontynuować misję naszego Nauczyciela – być tymi, którzy są blisko innych, wskazując na Boga, który jest jedynym wyzwolicielem oraz Dawcą szczęścia dla człowieka.


3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Jezus Najwyższe imię
Nasz Zbawiciel,książę pokoju
Emanuel-Bóg jest z nami
Odkupiciel,Słowo żywota!
Święty Bóg Mesjasz prawdziwy
Jedyny Ojca syn umiłowany
Zgładził grzech, Baranek na wieki
Królów Król i Panów Pan

Bardzo lubię tę piosenkę. :)

x. TOMASZ JAN CHLEBOWSKI pisze...

Wyśpiewajmy ją codziennym życiem:) Pozdrawiam, niech Pan Cię strzeże!

krysia pisze...

To prawda, że u Boga w sercu jest takie szczeglne miejsce tylko dla nas przeznaczone ale i w naszym sercu jest puste miejsce, które tylko Bóg może wypełnić a kiedy to się stanie już nie musimy niczego innego szukać, bo ogarnie nas takie spełnienie, o jakim nie mieliśmy dotąd zielonego pojęcia...
"Głosimy tedy, jak napisano: Czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, i co do serca ludzkiego nie wstąpiło, to przygotowałó Bóg tym, którzy go miłują./1Koryntian 2 - 9/ Pozdrawiam cieplutko z blogów tylko jezus...