piątek, 31 stycznia 2014

Królestwo - jestestwo





Mówił dalej: "Z królestwem Bożym jest tak, jak kiedy ktoś rzuci siew do ziemi. Czy on śpi czy czuwa, w nocy czy za dnia, ów siew kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Samoczynnie ziemia wydaje plon: najpierw źdźbło, potem kłos, potem pełne ziarno w kłosie. A kiedy owoc się skłoni, zaraz z sierpem posyła, bo żniwo już gotowe". Mówił dalej: "Z czym porównamy królestwo Boże albo z czym je zestawimy? - Z ziarnkiem gorczycy, które, gdy się je posieje w ziemi - jest ono mniejsze od wszystkich nasion na ziemi - otóż gdy się je posieje, ono pnie się do góry i staje się wyższe od wszystkich jarzyn, wypuszcza długie gałęzie, tak że w jego cieniu może ptactwo z nieba zakładać gniazda". W wielu takich przypowieściach głosił im słowo według ich zdolności słuchania. A bez przypowieści nie mówił do nich. Na osobności natomiast wyjaśniał wszystko swoim uczniom (Mk 4,26-34)

Człowiek gustuje w wielkości, ogromie, przepychu, gigantyzmie. Konstruuje wysokie wieżowce, przepastne hipermarkety, trudzi się by być największym, najważniejszym i na pierwszym miejscu. Chore ambicje zabijają w człowieku to, co najpiękniejsze. Bóg fascynuje się tym, co małe, niepozorne, ulotne, słabe. Kiedy czytamy Biblię, widzimy, że Jego wybrańcy pochodzą ze społecznych nizin, są ubodzy i niedoceniani przez świat. Przemilczani. Zapomnieni.
I to właśnie do takich należy królestwo niebieskie. Tylko mali je osiągają. Ci, którzy potrafią być jak dzieci, którym obca jest filozofia dorosłych odnośnie ich pozycji w świecie.
Królestwo wyrasta z niewielkiego ziarenka. W tej małości kryje się jednak ogromna siła wzrostu. To królestwo jest również złożone w naszych sercach. Wzrasta, ilekroć potrafimy pokornie wyzbyć się pędu do jakichkolwiek wielkości. Tylko w pokorze można prawdziwie kochać. I stawać się małym. Stając się małym, dajemy przestrzeń Bogu, który w nas wzrasta. W Jego wielkości dopiero możemy stać się ogromnym drzewem, gościnnym dla innych. Wtedy rzec można: królestwo Boże jest w moim sercu!

Brak komentarzy: